Zegarki automatyczne to najprościej mówiąc czasomierze mechaniczne z samoczynnym naciągiem sprężyny. Nie posiadają wbudowanej baterii, która napędza mechanizm. Ruch nadgarstka użytkownika za pośrednictwem wahnika dostarcza energii do sprężyny magazynującej energię, która następnie przekazuje ją do balansu, odpowiedzialnego za pomiar czasu. Zegarki mechaniczne, w tym zegarki automatyczne, często nazywane są również “zegarkami z duszą”, ponieważ mechanizm umieszczony w nich stale się porusza i żyje własnym życiem.
Są to modele dedykowane miłośnikom tradycyjnych rozwiązań, którzy jednak nie są przekonani do wizji manualnego nakręcania zegarka.
Jak działa zegarek automatyczny?
Działanie zegarka automatycznego nie jest skomplikowane. Odpowiadają za nie trzy elementy - poruszanie nadgarstkiem wprawia w ruch wahnik, który następnie nakręca sprężynę napędową.
Ta prosta operacja gwarantuje nieprzerwany chód mechanizmu przez określony czas. Jest on zależny od rezerwy chodu - okresu, w którym czasomierz będzie działał bez nakręcania. Zwykle w klasycznych czasomierzach jest to ok. 40 godzin, jednak istnieją mechanizmy z wydłużoną rezerwą chodu - na przykład ETA Powermatic 80 oraz Heuer 02 marki TAG Heuer, pracują nawet do 80 godzin.
Dokładność czasomierza automatycznego zależna jest przede wszystkim od jakości wykonania jaką oferuje producent. Jednak przy takim rodzaju mechanizmu zawsze pojawiają się różnice w chodzie. Dla przykładu czasomierze wyposażone w certyfikat COSC mieszczą się normie dziennej wartości od -4 do +6 sekund.
Należy pamiętać, iż zegarek nieużywany przez długi czas zatrzyma się. Rezerwa chodu się wyczerpie i w takiej sytuacji konieczne będzie ponowne jego nastawienie oraz nakręcenie. Można jednak temu zaradzić poprzez zastosowanie rotomatu - specjalnego urządzenia, który będzie nakręcał czasomierz, kiedy nie posiadamy go na nadgarstku.
Czy zegarek automatyczny można nakręcać?
Skoro automat to zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem, to istnieje pytanie czy można go również nakręcać manualnie? Tak!
Istnieje możliwość, by dokręcić go ręcznie za pomocą koronki, tak jak tradycyjny mechanizm. Większość automatów marek takich jak Tissot, Seiko czy Frederique Constant jest wyposażone w tę funkcję, warto jednak sprawdzić, czy dany model na pewno ją posiada. W naszej encyklopedii mechanizmów znajduje się taka informacja przy większości mechanizmów (jeśli tylko producent podaje ją oficjalnie).
Ponadto, w przypadku mechanizmu automatycznego, przy jego dokręcaniu nie ma możliwości zerwania sprężyny - co może się zdarzyć przy nakręcaniu zegarka mechanicznego. Zastosowane w mechanizmie sprzęgiełko powoduje niezauważalne zaprzestanie dalszego przenoszenia energii z koronki do sprężyny naciągu po osiągnięciu jej maksymalnego nakręcenia.
Propozycje zegarków automatycznych
Certina DS-1 Vintage Powermatic 80 to idealna propozycja dla miłośników zegarmistrzostwa i designu przeszłości! Czasomierz zaprojektowano w kolorystyce brązu i udekorowano złotymi indeksami. Wyposażono go w mechanizm Powermatic 80 gwarantujący 80 godzinną rezerwę chodu. Świetny wybór dla Panów gustujących w dodatkach vintage.
Frederique Constant Classics - klasyczny projekt dla eleganckiego mężczyzny. Gustowna bransoleta oraz granatowa tarcza z datownikiem i rzymskimi indeksami, pięknie zaprezentują się na każdą okazję. Wyposażony w mechanizm Sellita SW200-1 zapewniający rezerwę chodu do 38 godzin.
Frederique Constant Ladies Automatic - automatyczna propozycja dla Pań. Szykowny szwajcarski czasomierz, umieszczony na pięknym skórzanym pasku. Tarcza ukazująca mechanizm FC-310 i przyozdobiona diamentami skradnie serce każdej kobiecie.