Mechanizm kwarcowy w zegarku - co warto o nim wiedzieć?
Zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży zegarków jest napędzana mechanizmem kwarcowym. Znajdziemy go zarówno w niedrogich, budżetowych zegarkach, jak i w szwajcarskich czasomierzach z wyższej półki cenowej. Zegarki kwarcowe cechują się wysoką precyzją wskazywania godziny oraz atrakcyjną ceną, przez co są tak chętnie wybierane przez klientów.
Jak działa mechanizm kwarcowy w zegarku?
Zegarek z mechanizmem kwarcowym działa w oparciu o kryształ kwarcu oraz baterię. Wywoływane przez baterię zegarka drgania kryształu są przeliczane przez rezonator kwarcowy i pozwalają na wyświetlanie na zegarku aktualnej godziny. Drgania te występują z częstotliwością ponad 32 tys. na sekundę oraz sprawiają, że zegarek z mechanizmem kwarcowym charakteryzuje się bardzo wysoką precyzją odmierzania czasu.
W rezultacie drgań kryształu kwarcu mechanizm zegarka otrzymuje jeden impuls elektryczny na sekundę, który przesuwa sekundnik o jedno położenie na tarczy. Najdokładniejsze dostępne w sprzedaży zegarki kwarcowe posiadają różnicę wskazań dochodzącą do ok. 9 sekund na miesiąc, co jest niezauważalne dla przeciętnego użytkownika.
Wysoka dokładność zegarków kwarcowych
Warto także wiedzieć, że zegarki z mechanizmem kwarcowym są znacznie dokładniejsze od czasomierzy mechanicznych. Z tego powodu są tak chętnie wykorzystywane w słynących na całym świecie ze swojej dokładności zegarkach szwajcarskich. Oprócz precyzyjnego mechanizmu kwarcowego zegarki szwajcarskie spośród innych czasomierzy wyróżniają się także doskonałym spasowaniem wszystkich elementów, co czyni je swoistym symbolem szwajcarskiej precyzji.
Użytkownicy, którym zależy na najwyższej dokładności zegarka oraz braku konieczności jego ręcznej regulacji np. podczas zmiany czasu czy przemieszczania się między różnymi strefami czasowymi, powinni zainteresować się z kolei zegarkami kwarcowymi sterowanymi falami radiowymi. Te niezwykle precyzyjne czasomierze stale „komunikują się” bowiem z najbliższym zegarem atomowym oraz satelitą i na bieżąco regulują wskazywaną godzinę.
Zegarek kwarcowy – wysoka precyzja w przystępnej cenie
Najważniejszą zaletą zegarków z mechanizmem kwarcowym jest ich dokładność. W praktyce oznacza to, że raz ustawionej godziny nie musimy ręcznie regulować w kolejnych dniach i miesiącach, co sprawia, że zegarek kwarcowy jest praktycznie bezobsługowy. Naręczny zegarek kwarcowy to doskonały wybór dla osób, które chcą zawsze korzystać z niezawodnych i precyzyjnych rozwiązań do odmierzania czasu.
Kolejną, istotną z punktu widzenia użytkownika, zaletą zegarków kwarcowych jest także ich powszechna dostępność oraz atrakcyjna cena – zegarki kwarcowe występują bowiem w ofercie wszystkich producentów oraz charakteryzują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Ich szeroki wybór pozwala każdemu użytkownikowi wybrać zegarek idealnie dopasowany designem do jego gustu oraz z funkcjonalnością pasującą do stylu życia.
Bateria w zegarkach kwarcowych i funkcja EOL
Jedyne, co powinniśmy mieć na uwadze wybierając zegarek z mechanizmem kwarcowym, jest konieczność wymiany w nim baterii. Oryginalne baterie zapewniają zegarkowi ok. 24 miesięcy pracy, po czym powinny być wymienione na nowe. Wymiany baterii warto dokonywać wyłącznie w autoryzowanych punktach, aby zapewnić sobie sprawność działania czasomierza oraz zachować gwarancję producenta.
Warto wiedzieć, że niektóre modele zegarków kwarcowych posiadają także przydatną funkcję EOL („End of Life”). Informuje ona użytkownika z wyprzedzeniem (poprzez nietypowe przeskakiwanie sekundnika) o konieczności wymiany baterii, przez co chroni go przed zatrzymaniem się czasomierza, kiedy bateria całkowicie się wyczerpie.
Komplikacje mechanizmów kwarcowych
Zegarki kwarcowe otwierają również dostęp w przystępnych cenach do świata komplikacji - funkcje takie jak chronograf, fazy księżyca, czy też wieczny datownik to bardzo drogie i skomplikowane komplikacje zegarków mechanicznych, podczas gdy ich zastosowanie w modelach kwarcowych jest możliwe w bardzo przystępnych cenach. Komplikacje mechanizmów kwarcowych, w przeciwieństwie do ich mechanicznych odpowiedników, nie zwiększają też znacznie kosztów serwisu zegarka