🌻 WIOSENNE WYPRZEDAŻE zegarków i biżuterii! Sprawdź oferty wyprzedażowe »   Na pozostałe produkty użyj kodu rabatowego WIOSNA w koszyku. 🌻

Wodoszczelność zegarków. Co należy wiedzieć o wodoszczelnych czasomierzach?

Praktycznie każdy zegarek posiada określoną klasę wodoszczelności. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wodoszczelne zegarki możemy dowolnie moczyć i zanurzać w wodzie. Wyróżniamy bowiem kilka klas wodoszczelności. Ich znajomość oraz wiedza, którą klasę posiada nasz czasomierz, ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego użytkowania. Na wodoszczelność zegarka powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które uprawiają sporty wodne.

Klasy wodoszczelności zegarków - dlaczego powinien je znać każdy posiadacz zegarka?

Zegarek DS Action Diver Powermatic 80O tym, czy z zegarkiem na nadgarstku możemy bezpiecznie umyć ręce, wyjść na zewnątrz, kiedy pada intensywny deszcz lub nawet pływać i nurkować, decyduje posiadana przez niego klasa wodoszczelności. Mówi nam ona, jaką wodoszczelność posiada zegarek oraz jakie czynności możemy z nim wykonywać.

Producenci zegarków umieszczają informacje o klasie wodoszczelności swoich produktów zwykle na deklu zegarka, radziej na tarczy. Znajdziemy je także w instrukcji użytkowania czasomierza. Zanim więc kupimy wybrany zegarek warto sprawdzić, czy posiadana przez niego wodoszczelność pasuje do nas i naszego stylu życia. Pozwoli to korzystać z zegarka bez obaw o jego zalanie, a co za tym idzie, uszkodzenie. Pamiętajmy bowiem, że gwarancja na zegarek nie obejmuje jego użytkowania niezgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta.

Konstrukcja wodoszczelnych zegarków 

Wodoszczelny zegarek Aquis II Day-DateZegarki wodoszczelne to czasomierze, których konstrukcja posiada szczególne zabezpieczenia. Na zalanie oraz wnikanie do wnętrza zegarka wody oraz wilgoci szczególnie narażone są jego ruchome części, a więc koronka oraz miejsca połączeń poszczególnych elementów. Dlatego producenci wodoszczelnych zegarków stosują specjalne uszczelki umieszczane w tych newralgicznych punktach. Dodatkowo uszczelniają one miejsca złączeń oraz zapobiegają przedostaniu się wody oraz wilgoci do wnętrza czasomierza.

Jak sprawdzić wodoszczelność zegarka?

Znaleźliście się tutaj z pewnością dlatego, że poszukujecie zegarka i zastanawiacie się jaką wybrać klasę wodoszczelności, albo chcielibyście sprawdzić jaką klasę wodoszczelności posiadają czasomierze, które posiadacie w swoich kolekcjach.

Jak więc sprawdzić jaka klasa wodoszczelności reprezentuje zegarek? Informacje na temat wodoszczelności zegarka mogą znajdować się w dwóch miejscach - na tarczy lub na deklu. Wodoszczelność w zegarkach oznaczana jest zwykle przez połączenie konkretnej wartości z ATM - np. 3 ATM, lub też przy pomocy starszego oznaczenia wyrażonego w metrach (M) - w takim wypadku wartość trzeba podzielić przez 10, by uzyskać przeliczenie M na ATM. Dla przykładu: 100M = 10 ATM.

Ale co to właściwie oznacza? Już tłumaczymy…

Oznaczenie klasy wodoszczelności w zegarkach

Praktycznie każdy dostępny w sprzedaży zegarek posiada określoną wodoszczelność. Producenci zegarków opisują je specjalnymi oznaczeniami. Najczęściej wykorzystywane jednostki miary w określeniu klasy wodoszczelności zegarków to:

 • liczba atmosfer (oznaczona jako ATM lub BAR);
 • klasa wodoszczleności podana w metrach M - uwaga, określa ona odporność na ciśnienie statyczne wody na danej głębokości, nie pozwala na użytkowanie zegarka do danej głębokości, gdyż podczas użytkowania (ruchu) na zegarek na danej głębokości działa znacznie wyższe ciśnienie dynamiczne wody.

Klasy wodoszczelności zegarków:

 • WATERPROOF – najniższa klasa wodoszczelności spotykana w najtańszych zegarkach; tak oznaczony przez producenta zegarek jest odporny jedynie na niewielkie zachlapanie; nie należy w nim więc myć rąk ani zakładać podczas deszczu; po zachlapaniu zegarka należy go jak najszybciej osuszyć.
 • 3 ATM (30M) zegarek odporny na zachlapanie oraz wysoki poziom wilgotności; możemy w nim myć ręce oraz nosić podczas deszczu i podwyższonej wilgotności powietrza, nie zaleca się jego zanurzania.
 • 5 ATM (50M)zegarek dla aktywnych osób, które uprawiają sporty wodne; może być użytkowany podczas pływania, jednak nie powinien być zanurzany pod wodą na dłuższy czas; nie nadaje się do nurkowania.
 • 10 ATM (100M) wodoszczelny zegarek, który nadaje się do pełnego zanurzenia w wodzie; możemy w nim pływać i nurkować na niewielkie głębokości, bez akwalungu.
 • 20 ATM (200M+)zegarek dla nurków, którzy schodzą na większe głębokości z akwalungiem; dokładną dopuszczalną głębokość nurkowania bezpieczną dla czasomierza podaje jego producent. Są to modele zwykle wyposazone w zakręcaną koronkę i przyciski.
 • 30 ATM, 50 ATM, 100 ATM (1000M+) i więcejzegarek nurkowy, przeznaczony dla profesjonalnych nurków, także tych głębinowych; najwyższa klasa wodoszczelności spotykana w zegarkach, wyposazone w zakręcaną koronkę, przyciski oraz zawór helowy.

Czy zegarek 100M możemy bezpiecznie zanurzać do głębokości 100 m?

Wodoszczelny Longines HydroConquestOdpowiedź na to pytanie brzmi… nie. Podane przez producenta wartości powinniśmy bowiem traktować z dużą ostrożnością. Powstały one bowiem w oparciu o badania w warunkach laboratoryjnych, które często nijak odpowiadają rzeczywistym warunkom panującym w wodzie.

Z tego właśnie powodu, rozsądnym posunięciem jest przyjęcie, że podaną przez producenta wartość dzielimy na dwa i do takiej głębokości możemy bezpiecznie zanurzać nasz czasomierz. I tak, z zegarkiem o klasie wodoszczelności 10 ATM (100M) staramy się nie schodzić pod wodę głębiej niż na 15-20 m. Swoją drogą, bez akwalungu byłoby to raczej niemożliwe.

Zaparowany zegarek. Dlaczego zegarek paruje?

Posiadacze wodoszczelnych zegarków o klasie 5 ATM i wyższej powinni pamiętać, aby nie wchodzić z nim do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Rozgrzany czasomierz jest bowiem szczególnie narażony na uszkodzenie po kontakcie z dużo chłodniejszą wodą. 

Dochodzi wtedy do szoku termicznego ze względu na bardzo mocno różniące się temperatury, w których przebywa zegarek. Kiedy wyciągnie się go z wody można dostrzec, że pojawiła się para na zegarku, a dokładniej od wewnętrznej strony szkiełka. Kiedy para zacznie znikać, następuje jej skroplenie przez co pod szkłem mogą pozostać krople wody.

Kiedy wydarzy się taka sytuacja, należy odpowiednio zabezpieczyć zegarek i dostarczyć go do serwisu. Zegarek można dostarczyć poprzez wysyłkę kurierem lub przyniesienie go do naszego sklepu. Nasz wykwalifikowany serwis zajmie się Twoim zegarkiem i szybko przywróci go do dobrej kondycji.

Wodoszczelność zegarka - czy to wszystko co potrzebuję w zegarku nurkowym?

Odpowiednia wodoszczelność to nie wystarczy! Pamiętaj, żeby sprawdzić również inne funkcje, w które może być wyposażony zegarek przeznaczony do pływania/nurkowania, a są to między innymi:

 • Podświetlenie indeksów - czytelna tarcza pod wodą to bardzo istotna kwestia, ponieważ zwykle pod wodą bywa ciemno. Komfort odczytywania zapewniają właśnie indeksy wyposażone np. w warstwę luminescencyjną lub trytowe podświetlenie, które jest charakterystyczne dla zegarków Luminox.

 • Pasek - proste, a jednak nieoczywiste. Należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany pasek. W zegarku przeznaczonym do wody najlepiej spisze się pasek gumowy lub bransoleta. Nigdy nie decydujmy się na pasek skórzany, ponieważ woda to jego największy przeciwnik.

 • Bezel - jest to ruchoma część, która odpowiada za odliczanie czasu spędzonego pod wodą. Bardzo przydatna funkcja podczas nurkowania, która zapewnia bezpieczeństwo. 

 • Zakręcana koronka i dekiel - elementy, które muszą się znaleźć w zegarku nurkowym. Przed każdym zanurzeniem, należy sprawdzić czy są odpowiednio dokręcone. W innym przypadku może dojść do zalania zegarka.

 • Przedłużenie na skafander nurkowy - nowoczesne zegarki wyposażone są w tę funkcję. Przedłuża się wtedy pasek lub zegarek o dodatkowe milimetry, co pozwala dopiąć czasomierz do większości skafandrów. To rozwiązanie bardzo wygodne, które sprawi, że zegarek pozostanie na swoim miejscu podczas nurkowania.

Więcej informacji o zegarkach nurkowych umieściliśmy w artykule zegarki dla nurków.

  Jak dbać o wodoszczelny zegarek?

  Na samym wyborze oraz zakupie zegarka z odpowiednią klasą wodoszczelności nasza troska o jego stan się nie kończy. Warto bowiem wiedzieć, że wodoszczelny zegarek powinien być właściwie traktowany oraz prawidłowo konserwowany.

  Zegarek w wodzie

  Przygotowaliśmy specjalne zasady użytkowania zegarków wodoszczelnych:

  1. 99% zegarków z chronografem nie dopuszcza wciskania żadnych przycisków pod wodą.
   Podobnie sprawa ma się z operowaniem koronką. Wyjątkami są tu modele typowo nurkowe - np. Tissot Sea-Touch oraz Casio G-Shock Frogman, które posiadają specjalnie zabezpieczone przyciski. W klasycznych modelach do odmierzania czasu spędzonego pod wodą służy jednokierunkowy obrotowy bezel (luneta) ze skalą nurkową.

  2. Przed każdym zanurzeniem w wodzie musimy pamiętać o starannym obejrzeniu i sprawdzeniu stanu czasomierza.
   Powinniśmy upewnić się, czy przyciski oraz koronka zegarka znajdują się we właściwej pozycji. Koronka powinna być wciśnięta lub starannie dokręcona, gdyż zapewnia to czasomierzowi pełną szczelność.

  3. Zegarki wodoszczelne są narażone na uszkodzenia mechaniczne.
   Po każdym upadku lub mocniejszym uderzeniu zegarek powinien zostać dokładnie sprawdzony przez zegarmistrza, który oceni jego wodoszczelność przy użyciu specjalistycznego testera szczelności oraz sprawdzi stan uszczelek.

  4. Wymiana uszczelek i baterii.
   Same uszczelki powinny być natomiast wymieniane co kilka lat, gdyż wraz z upływem czasu tracą swoje cenne właściwości. Niezwykle istotna jest także wymiana baterii. W przypadku zegarków wodoszczelnych powinniśmy to robić wyłącznie w autoryzowanych punktach serwisowych, gdyż wszelka ingerencja w zegarek może wiązać się z ryzykiem utraty jego wodoszczelności. Podobna zasada obowiązuje w przypadku wszelkich napraw, które także powinniśmy bezwzględnie wykonywać w autoryzowanym serwisie.

  5. Regularny przegląd zegarka w serwisie.
   Pamiętajcie, że zegarek nie powinien odwiedzać serwisu tylko przy jakichkolwiek usterkach! Każdy zegarek, nie tylko wodoszczelny należy regularnie oddawać do serwisu na przegląd. Zegarmistrz nie tylko sprawdzi, czy zegarek dalej jest bezpieczny i wodoodporny ale również czy wszystkie inne funkcje zegarka działają prawidłowo.

  Przestrzeganie tych zasad wpłynie na dobrą kondycję zegarka przez wiele lat użytkowania i zapewni, bezpieczeństwo przy każdym zanurzeniu.

  Jeśli przeczytałeś cały artykuł to z pewnością wiesz już wszystko o wodoszczelności w czasomierzach i możesz przejść do wyboru idealnego zegarka nurkowego!

  Autor:

  Tomasz Cerbiński - zdjęcie

  Zielonogórzanin, jubiler z ponad 30-letnim doświadczeniem. 2. maja 1986 roku przy ulicy Niepodległości w Zielonej Górze otworzył swój pierwszy zakład jubilerski. W marcu roku 1989 odebrał koncesję nr U.IV/30/89 r. na przetwórstwo i obrót kamieniami szlachetnymi oraz metalami szlachetnymi, była to dopiero 30 koncesja w kraju.

  W lipcu 1993 roku rozszerzył ofertę swoich salonów o pierwsze luksusowe marki zegarków szwajcarskich.

  W 2016 roku przejął stery w pierwszego powstałego w Polsce po okresie transformacji producenta zegarków - POLPORA Manufaktura.

  Mieszka i inwestuje w swoim rodzimym mieście, angażuje się w projektowanie najciekawszych modeli zegarków - jednowskazówkowca Kościuszko, emaliowanych Irysów. W jego planach kolejne projekty czasomierzy o wysokim stopniu jubilerskiej precyzji i komplikacji.

  Komentarze użytkownikówNapisz komentarz

  Dodaj komentarz
  Napisz komentarz

  Justyna , 24-05-2023 r.

  Świetna strona z rzeczowymi informacjami :)

    Zamówienie produktuZAMKNIJ [X]
  Musisz podać liczbę sztuk produktu!
  Produkt został dodany do koszyka!
  Przejdź do koszyka
  WyszukajTrwa wyszukiwanie
    Zakupy na raty - informacjeZAMKNIJ [X]
  Sprawdź symulację kredytu w jednym z dwóch systemów ratalnych:
    LogowanieZAMKNIJ [X]
  Trwa logowanie, prosimy o cierpliwość
  Hasło musi się składać min. z 8 znaków, dużych i małych liter oraz cyfry
    Formularz kontaktowyZAMKNIJ [X]

  Wypełnij poniższy formularz, by otrzymać szybką odpowiedź na pytanie. Pamiętaj, że możesz do nas także zadzwonić, nasza infolinia: 68 416 25 80

  * - pola wymagane
  ładowanie

  Menu

  OPINIE KLIENTÓW