Każdy użytkownik zegarka wie, że jedną z najważniejszych jego cech jest dokładność. Dobry zegarek powinien bowiem zawsze wskazywać dokładną godzinę po to, abyśmy byli punktualni. Do najbardziej dokładnych zegarków na świecie należą tzw. chronometry. Chronometr to specjalny rodzaj zegarka, którego mechanizm został poddany szczegółowym badaniom i testom w Szwajcarskim Instytucie Testów Chronometrycznych (C.O.S.C.).
Chronometr i jego historia
Chronometry to dziś najdokładniejsze i najbardziej odporne na odchylenia czasu zegarki naręczne. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka dokładność pomiaru czasu. Historia chronometrów sięga już XVIII w., kiedy to powstały ich pierwsze odpowiedniki. Początkowo były to chronometry okrętowe, które wykorzystywano podczas żeglugi morskiej.
Dopiero na przełomie XIX i XX w. osiągnięcia w wytwarzaniu chronometrów okrętowych zostały wykorzystane także przy produkcji zegarków naręcznych. Dziś chronometry to w większości zegarki mechaniczne (automaty i manualne) przeznaczone do noszenia na nadgarstku. Wśród współczesnych chronometrów znajdziemy jednak także zegarki kwarcowe zasilane na baterię.
Do chronometrów zaliczają się m. in. zegarki szwajcarskie Tissot, Longines, TAG Heuer oraz Certina. Warto je wybrać, jeśli zależy nam na dokładności oraz precyzyjnym odmierzaniu czasu przez zegarek.
Ciekawostkę stanowi również polski zegarek POLPORA Polon WPZ (Wysoce Precyzyjny Zegarek). Model ten posiada mechanizm spełniający normę ISO dla chronometrów, jednak certyfikowany jest w Polsce przez Urząd Miar w Warszawie.
Chronometr i certyfikat C.O.S.C.
Aby zegarek mógł być oficjalnie nazwany chronometrem, musi zostać poddany szeregowi wymagających badań. Testy te wykonuje m. in. Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych, po francusku Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, w skrócie C.O.S.C. To on nadaje czasomierzom, które z powodzeniem przeszły wszystkie testy, certyfikat C.O.S.C.
Wszystkie badane zegarki przez okres 15 dni poddawane są rygorystycznym testom. W ich trakcie sprawdza się m. in. zachowanie mechanizmu czasomierzy w środowisku o niskiej i wysokiej temperaturze, ich odporność na wodę i wilgoć oraz dokładność pracy mechanizmów w różnych pozycjach. Wszystko po to, aby stwierdzić czy odchylenia we wskazywaniu godziny mieszczą się w przyjętych normach. Tylko zegarki, które precyzyjnie wskazują czas podczas testów, uzyskają bowiem certyfikat C.O.S.C.