Znasz to uczucie, kiedy wyciągasz zegarek pierwszy raz z pudełka, a na elementach metalowych nie ma żadnej ryski? Nawet jeśli nie potrafisz sobie przypomnieć jak wyglądał Twój czasomierz za czasów “nowości”, dzisiaj Ci w tym pomożemy.
Jak każdy piękny przedmiot, również zegarek wygląda najlepiej kiedy jest nowy i nie posiada żadnych skaz, na które narażamy go podczas noszenia. Na szczęście często małe ryski, które pojawiają się na metalowych elementach czasomierza, nie są trwałe i pozbyć się ich można w kilku prostych krokach
Z pewnością już się spodziewasz co mamy na myśli - tak, to polerowanie zegarka umożliwia przywrócenie blasku czasomierzowi. Na ten temat pisaliśmy artykuł “polerowanie zegarka, czyli jak przywrócić dawny blask używanemu zegarkowi?”, do którego przeczytania jak najbardziej Cię zachęcamy jeśli chcesz zaczerpnąć wiedzy na temat polerowania - czym jest, jakie materiały nadają się do polerowania oraz gdzie warto je wykonać.
A jeśli chcesz zostać przy temacie artykułu - dzisiaj skupimy się na tym jak usunąć rysy z zegarka domowym sposobem!
Czy z każdego zegarka można usunąć rysy?
Zanim przejdziemy do instrukcji usuwania rys z zegarka, zatrzymajmy się na moment.
W czasomierzu poleruje się wszystkie elementy metalowe, takie jak koperta, bransoleta oraz zapięcie.
Najważniejsze zasady polerowania zegarka w domu:
- Większe rysy nie powinny być usuwane samodzielnie - jeśli Twój czasomierz je posiada, powinieneś udać się do zegarmistrza, ponieważ usuwanie ich z metalowych elementów wymaga ingerencji w materiał. W sposób profesjonalny wykona to tylko i wyłącznie fachowiec.
- Mniejsze rysy można usunąć w warunkach domowych, przy okazji przywracając blask “nowości” zegarkowi.
Warto również wiedzieć, że nie wszystkie materiały, z których produkowane są zegarki można polerować. Najlepiej nadają się zegarki posiadające stalowe lub tytanowe koperty i bransolety pozbawione dodatkowych powłok. Dotyczy to w szczególności powłok dekoracyjnych, np. złoceń, które w przypadku ich naruszenia w procesie polerowania, nie mogą zostać powtórnie nałożone w warunkach warsztatowych.
Zawsze kiedy masz wątpliwości, zanim zabierzesz za majsterkowanie przy zegarku, warto poradzić się zegarmistrza, który udzieli fachowej porady.
Polerowanie szkła zegarka
Z pewnością zastanawiasz się czy można wypolerować szkiełko w zegarku, a my odpowiemy jak zwykle - to zależy. Oczywiście zależy od materiału z jakiego zostało wyprodukowane szkiełko w Twoim zegarku.
- Szkiełko mineralne - jest twarde, a jego polerowanie jest możliwe, ale tylko i wyłącznie maszynowo. Z takim typem szkła nie usuniemy rys samodzielnie w domu, należy oddać zegarek w ręce fachowca - zegarmistrza, który przywróci jego dobrą kondycję.
- Szkiełko hesalitowe - dużo miększe niż mineralne, przez co można je wypolerować samodzielnie. Potrzebne będą specjalnie przeznaczone do polerowania ściereczka i pasta, które bez problemu możesz kupić w internecie.
- Szkiełko szafirowe - najtwardszy typ szkieł umieszczanych w zegarkach, których z założenia nie da się porysować. Jeśli jednak nieszczęśliwie pojawi się na szkle szafirowym rysa, najprawdopodobniej będzie wymagana wymiana szkła na nowe. W tej kwestii najlepiej skontaktować się z autoryzowanym serwisem danej marki.
Jak usunąć rysy z zegarka domowym sposobem krok po kroku
Jeśli udało Ci się tutaj dotrzeć to znaczy, że możesz usunąć rysy z zegarka domowym sposobem. Przygotowaliśmy, krótką listę kroków, które umożliwią Ci wypolerowanie zegarka i przywrócenie mu blasku nowości!
- Zaopatrz się w specjalną ściereczkę oraz pastę polerską, przeznaczoną do materiału z jakiego wykonane zostały elementy, które masz zamiar wypolerować.
- Przygotuj zegarek i najpierw, odpowiednio do materiału, dokładnie go wyczyść. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się jak to zrobić, to przeczytaj artykuł jak wyczyścić zegarek.
- Elementy, których nie chcesz polerować (złocone, pokryte powłoka, lub w innym sposobie wykończenia - szczotkowane, matowione) warto przed polerowaniem okleić, by nie uszkodzić ich pastą podczas polerowania.
- Rozpocznij polerowanie, delikatnie pocierając ściereczką z bardzo małą ilością pasty polerskiej, spróbuj ją wetrzeć.
- Po polerowaniu zegarek należy ponownie dokładnie wyczyścić, by pozbyć się spolerowanego materiału oraz pozostałości pasty polerskiej.
Udało się! Zegarek wypolerowany, a jeśli nie to znaczy że wymaga doświadczenia specjalisty. Pamiętaj, że każdy zegarek możesz przynieść lub wysłać (po wcześniejszym kontakcie) do naszego serwisu - nasi specjaliści zadbają o niego najlepiej.