Każdy nowy zegarek zachwyca swoim wyglądem. Uwagę zwracają szczególnie jego koperta oraz bransoleta, które prezentują się niezwykle efektownie w nowym czasomierzu. Z czasem, podczas normalnego użytkowania na ich powierzchni zaczynają jednak pojawiać się rysy. Na szczęście, większość dostępnych w sprzedaży czasomierzy może być polerowanych, co pozwala przywrócić im ich dawny blask oraz atrakcyjny wygląd.
Na czym polega polerowanie zegarka?
Dobrej jakości zegarki znanych i cenionych producentów wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, wśród których prym wiedzie trwała i odporna na uszkodzenia stal nierdzewna. Jej wykorzystanie gwarantuje zegarkom doskonały wygląd przez długi czas użytkowania.
Niestety, nie istnieje metal, który nie byłby podatny na powstawanie na jego powierzchni drobnych rysek. Nawet najbardziej ostrożne użytkowanie czasomierza nie pozwala więc uniknąć tego problemu. Nie oznacza to jednak, że musimy oszczędzać zegarek i zakładać go tylko na ważne okazje! Czasomierz powinien być bowiem traktowany jako praktyczne narzędzie do wskazywania czasu oraz efektowny dodatek biżuteryjny, który powinniśmy nosić tak często, jak chcemy.
Osoby, które pragną przywrócić blask nowości swojemu używanemu zegarkowi mogą zdecydować się na jego wypolerowanie. Zabieg ten pozwala na usunięcie z powierzchni koperty oraz bransolety zegarka rysek oraz drobnych uszkodzeń mechanicznych oraz przywrócić mu atrakcyjny wygląd. Dzięki polerowaniu możemy więc cieszyć się używanym zegarkiem, który będzie wyglądał praktycznie jak nowy.
Używany zegarek jak nowy – jakie metale dają możliwość polerowania?
Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie metale, z których produkowane są zegarki dają się polerować. Najlepiej do tego celu nadają się bowiem zegarki posiadające stalowe lub tytanowe koperty i bransolety pozbawione dodatkowych powłok.
Do polerowania nie nadają się z kolei koperty i bransolety czasomierzy wyposażonych w dodatkową powłokę nakładaną na właściwy metal. Polerowanie mogłoby bowiem spowodować jej starcie i tym samym pogorszenie wyglądu oraz estetyki zegarka. Dotyczy to w szczególności powłok dekoracyjnych, np. złoceń, które w przypadku ich naruszenia w procesie polerowania, nie mogą zostać powtórnie nałożone w warunkach warsztatowych.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku głębokich rys lub uszkodzeń metalu. Ich usunięcie wymagałoby bowiem bardzo głębokiej ingerencji w strukturę metalu, co spowodowałoby zachwianie proporcji poszczególnych elementów zegarka oraz trwałe pogorszenie jego estetyki. W razie wątpliwości, co do możliwości wypolerowania konkretnego czasomierza warto zwrócić się po poradę do doświadczonego zegarmistrza.
Polerowanie zegarka na własną rękę czy w autoryzowanym serwisie?
Polerowanie zegarka w celu przywrócenia mu estetycznego wyglądu możemy przeprowadzić zarówno samodzielnie, jak i zwrócić się z w tym celu do autoryzowanego serwisu producenta naszego czasomierza.
Jako że zabieg polerowania zegarka wymaga dużego doświadczenia i doboru właściwych produktów oraz narzędzi osoby niedoświadczone powinny raczej skorzystać z usług specjalisty. Polerowanie zegarka przeprowadzone przez fachowca to bowiem najlepsza gwarancja tego, że zabieg zostanie przeprowadzony we właściwy sposób, a nasz czasomierz w pełni odzyska swój atrakcyjny wygląd.