Współczesne mechanizmy zegarków są odporne na wiele czynników, które mogą wpływać na ich poprawny chód. Zdarzyć się może jednak, że ulegają namagnesowaniu. Co to znaczy, że zegarek jest namagnesowany? Oznacza to, że części mechanizmu (w tym szczególnie balans), po dłuższej ekspozycji na działanie silnego pola magnetycznego, ulegają stałemu namagnesowaniu i nie są w stanie pracować poprawnie i odmierzać w sposób dokładny czasu. Dotyczy to wszystkich zegarków mechanicznych - zarówno tych nakręcanych ręcznie (napęd manualny) oraz napędzanych przez ruch nadgarstka (napęd automatyczny).
Jeśli Twój zegarek uległ namagnesowaniu, to ten artykuł jest dla Ciebie! Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania:
- Dlaczego zegarek się namagnesował?
- Jak sprawdzić czy zegarek jest namagnesowany?
- Jak rozmagnesować zegarek?
- Czy istnieje skuteczna ochrona przed namagnesowaniem zegarka?
To jak - jesteś gotowy na poznanie eksperckiej wiedzy zegarmistrzowskiej? Zapraszamy do lektury!
Dlaczego zegarek się namagnesował?
Poszczególne elementów napędów zegarków wykonane są z różnych stopów metali, ale także substancji półmetalicznych. Jeśli czasomierz zostanie poddany ekspozycji na działanie silnego pola magnetycznego, zwykle będzie prowadzić to do namagnesowania zespołu pomiaru czasu, co będzie skutkowało jego nierównym taktowaniem, a w konsekwencji do nieprawidłowego odmierzania czasu.
Warto pamiętać, że zwykle dzieje się tak po dłuższym niż kilka sekund kontakcie z silnym źródłem pola magnetycznego.
Kluczowe pytanie, to z pewnością: które urządzenia emitują pole magnetyczne i mogą namagnesować Twój zegarek. Aktualnie wiele elektronicznych narzędzi je wytwarza, np. duże głośniki, telefon komórkowy, komputer, mikrofalówka, czy też płyta indukcyjna. Przez to, że są one użytkowane na co dzień i w tym samym czasie, pole magnetyczne oddziałuje z większym nasileniem. Osoby obsługujące maszyny przeznaczone do wykonywania rezonansu lub rentgena, które wytwarzają bardzo silne pole, także mogą zauważyć niedokładne wskazania w swoich zegarkach użytkowanych na co dzień.
Jeśli chcesz sprawdzić potencjalne źródła promieniowania magnetycznego, możesz użyć bezpłatnej aplikacji typu “Magnetic Field Detector” dostępnej do pobrania z Google Play lub AppStore. Aplikacje tego typu wykorzystują wbudowany w telefon cyfrowy kompas i bardzo dokładnie pokazują czy obiekty znajdujące się w pobliżu telefonu są źródłami pola magnetycznego.
Jak sprawdzić czy zegarek jest namagnesowany?
Aby sprawdzić czy zegarek jest namagnesowany, musisz najpierw zauważyć, że niepoprawnie wskazuje czas. Zwykle charakteryzuje się to zatrzymaniem wskazówki lub jej przyspieszonym działaniem.
W warunkach domowych, możesz sprawdzić czy zegarek jest namagnesowany przy pomocy kompasu. Połóż kompas na równym podłożu, weź zegarek i zbliż go do kompasu. Jeśli igła wskazująca kierunki się odsunie, oznacza to, że czasomierz jest namagnesowany.
Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, to możesz skorzystać z usług zegarmistrza, który posiada specjalne narzędzie zwane chronokomparator, wykorzystywane do pomiaru dobowej odchyłki wskazań.
Amatorskie sprawdzenie precyzji chodu jest również możliwe przy pomocy bezpłatnych aplikacji typu “Watch Accuracy Meter”, które przy pomocy wbudowanego w telefon mikrofonu mierzą taktowanie balansu zegarka i porównują je z wzorcem generując następnie informację o potencjalnej nieprecyzji chodu.
Jak rozmagnesować zegarek?
Już wiesz, że Twój zegarek jest namagnesowany, więc teraz wystarczy, że zaniesiesz go do zegarmistrza, który w szybki sposób przywróci jego prawidłowe działanie.
Dlaczego nie udzielimy Ci rad jak rozmagnesować zegarek w warunkach domowych? Mamy dwa powody:
- Po pierwsze, potrzebne jest do tego specjalistyczne narzędzie, zwane demagnetyzatorem i jest małe prawdopodobieństwo, że posiadasz je w domu.
- Po drugie, wiedza i doświadczenie zegarmistrza to pewność, że czasomierz zostanie potraktowany we właściwy sposób. Ma on na co dzień styczność z specjalnymi narzędziami, a więc potrafi ich w poprawny sposób użytkować i nie dopuści do awarii pod wpływem ich nieprawidłowego użytkowania.
W naszym sklepie możesz skorzystać z serwisu, który posiada wieloletnie doświadczenie w naprawie zegarków. Możesz przynieść swój czasomierz do jednego z naszych sklepów stacjonarnych lub skorzystać z naszego formularza serwisowego i umówić się na naprawę wysyłkową.
Mechanizm antymagnetyczny - skuteczna ochrona przez namagnesowanym zegarkiem
Istnieją również zegarki, które są bardziej odporne na działanie pola magnetycznego. Poznaj rozwiązania, które stosują producenci!
- Wychwyt balansu Nivachron, wykonany z antymagnetycznego materiału układ wychwytowy w zegarku mechanicznym - stosowany przez Certinę, Tissot i Rado.
- Krzemowy wychwyt balansu - wykonany z krzemu układ wychwytowy w zegarku mechanicznym - stosowany głównie w marce Longines.
Te rozwiązania czynią zegarek bardziej precyzyjnym w perspektywie jego dłuższego użytkowania i mniej podatnym na działanie pola magnetycznego, znajdziesz je w ofertach marek Longines i Certina.
Dodatkowo niektóre marki zegarków, jak np. Ball stosują specjalną konstrukcję kopert, która przy użyciu specjalnych antymagnetycznych “klatek” obniża wpływ pola magnetycznego na mechanizm, a zarazem zmniejsza ryzyko jego namagnesowania.