Przyjmuje się, że zegarek zakładamy na lewą rękę. Wynika to z kwestii praktycznych oraz umiejscowienia koronki zegarka. Czasomierz na lewej ręce powinny nosić jednak głównie osoby praworęczne. W przypadku ludzi leworęcznych względy praktyczne przemawiają bowiem za jego zakładaniem na prawą rękę. Czy wypada nosić zegarek na prawym nadgarstku i jakie czasomierze przystosowane są dla osób leworęcznych?
Dlaczego zegarki zwykle nosimy na lewej ręce?
Z zasady zegarek powinno się zakładać na lewy nadgarstek. Wynika to z wygody, bezpieczeństwa samego czasomierza oraz obowiązujących zasad savoir-vivre. Osoby praworęczne do wykonywania większości czynności wykorzystują bowiem prawą rękę. Z tego względu zegarek powinien znaleźć się na lewym nadgarstku, aby jego obecność nie zakłócała naszych ruchów, a sam czasomierz był bezpieczny. W przypadku mniej używanej ręki istnieje bowiem minimalne ryzyko uszkodzenia zegarka.
Noszenie zegarka na prawym nadgarstku wynika także z obowiązujących reguł savoir-vivre. Prawej dłoni używamy bowiem do witania się z innymi osobami, nie wypada więc, aby znajdował się na niej dodatkowy krępujący ruchy przedmiot. Zasady te mają jednak sens głównie w przypadku osób praworęcznych. Jak z kolei mają się do osób leworęcznych, które częściej korzystają z lewej ręki?
Zegarki dla leworęcznych – czy wypada nosić zegarek na prawej ręce?
Logika kazałaby powiedzieć, że w przypadku osób leworęcznych zegarek powinien znaleźć się na ich prawym nadgarstku. Ze względów bezpieczeństwa oraz wygody codziennego funkcjonowania czasomierz umiejscowiony na prawej ręce da im bowiem większą swobodę ruchów oraz będzie znajdował się w bardziej naturalnej pozycji. Eksperci nie są jednak do końca zgodni, czy rzeczywiście wypada nam nosić zegarek na prawym nadgarstku. Co za tym idzie, niewielu producentów posiada w swojej ofercie czasomierze przystosowane do noszenia na prawej ręce.
Zegarek przeznaczony do noszenia na prawym nadgarstku musi bowiem mieć inną konstrukcję od standardowego zegarka – koronka powinna być bowiem zlokalizowana po przeciwnej stronie niż w przypadku klasycznych czasomierzy. Pomimo sporego odsetka osób leworęcznych, które zainteresowane byłby czasomierzami na prawą rękę, niewiele takich modeli jest więc dostępnych w sprzedaży. Wynika to z przekonania, że jedynym właściwym miejscem na zegarek jest lewy nadgarstek. Czy więc wypada nosić zegarek na prawej ręce?
Kwestie praktyczne noszenia zegarka
Aby odpowiedzieć sobie na postawione powyżej pytanie należy przede wszystkim zastanowić się nad rolą zegarka w naszym życiu. Czasomierz ma bowiem ułatwiać codzienne funkcjonowanie oraz informować o aktualnej godzinie. Musi być także wygodny i praktycznie niewyczuwalny podczas codziennego noszenia. Powinien więc znaleźć się na tym nadgarstku, na którym będzie mógł być komfortowo użytkowany przez cały dzień. Czy będzie to lewy czy prawy nadgarstek – wybór należy tylko i wyłącznie do nas!
Zegarki przystosowane do noszenia na prawej ręce możemy znaleźć m. in. w ofercie marek Diesel, Fossil, Timex oraz Casio. Ich cechą charakterystyczną jest umiejscowienie koronki lub przycisków po lewej stronie, zamiast po prawej, jak ma to miejsce w przypadku standardowych zegarków przeznaczonych do noszenia na lewym nadgarstku.