Omega to dziś jedna z najbardziej znanych i prestiżowych marek zegarmistrzowskich. Od lat znajduje się w ścisłej czołówce producentów zegarków, których wyroby kojarzone są z luksusem, najwyższą jakością wykonania oraz prestiżem społecznym. Ponad 170-letnia historia Omegi jest znakomitym dowodem na to, że nawet stale postępujący rozwój nowoczesnych technologii nie jest w stanie zahamować przywiązania ludzi do tradycyjnych i niezawodnych narzędzi do odmierzania czasu.
Skromne początki wielkiego przedsiębiorstwa
Za początek marki Omega uznaje się założenie w 1848 r. w szwajcarskiej miejscowości La Chaux-de-Fonds skromnego przedsiębiorstwa zegarmistrzowskiego. Jego twórcą był zaledwie 23-letni wówczas Louis Brandt uznawany dziś za ojca jednej z największych i najbardziej cenionych marek zegarmistrzowskich na świecie.
Początki marki Omega były bardzo skromne. W pierwszych latach działalności Louis Brandt samodzielnie składał swoje pierwsze czasomierze z elementów dostarczanych mu przez lokalnych rzemieślników. Czasomierze były następnie sprzedawane miejscowej ludności. Wkrótce Louis Brandt wyruszył także na podróż po Europie, gdzie z sukcesem sprzedawał swoje wyroby.
Po śmierci Louisa Brandta jego interes przejęli dwaj synowie, Louis-Paul i Cesar, którzy zdecydowali się na przeniesienie produkcji zegarków do fabryki. W ten sposób powstały dwa pierwsze, wyprodukowane na masową skalę modele Labrador i Gurzelen. Wkrótce po nich w sprzedaży pojawił się także słynny model Omega, który w 1894 r. zapoczątkował sławę rodzinnego przedsiębiorstwa i dał początek nazwie marki.
Bracia Brandt stwierdzili, że Omega będąca ostatnią literą greckiego alfabetu, oznacza po prostu „the last stage of perfection”, czyli najwyższy poziom perfekcji wykonania, co doskonale oddaje dążenia ich przedsiębiorstwa. Bracia Brandt na początku XX w. pozostawili w spadku swoim czterem synom jedną z największych szwajcarskich firm zegarmistrzowskich, która zatrudniała blisko 800 pracowników i rocznie produkowała ponad 240 tys. sztuk czasomierzy.
Sława i zaszczyty, czyli najważniejsze osiągnięcia marki Omega
XX w. to dla marki Omega pasmo niekończących się sukcesów. Z małego, rodzinnego przedsiębiorstwa produkującego zegarki głównie dla lokalnej społeczności, stała się znaną i rozpoznawalną na całym świecie marką, która wyznaczała trendy oraz wprowadzała innowacje, o których innym producentom zegarków nawet się nie śniło.
Jednym z pierwszych osiągnięć Omegi było zdobycie nagrody Grand Prix Światowej Wystawy, która odbyła się w 1906 r. To prestiżowe odznaczenie przyznano modelowi Art Nouveau Design zaprojektowanego przez wnuka założyciela przedsiębiorstwa, Paula-Emila Brandta. Kilkanaście lat później, w 1929 r. kolejny potomek Louisa Brandta, Gustav został z kolei przyjęty do jury Grand Prix w Barcelonie, co było dla marki ogromnym zaszczytem oraz wyróżnieniem.
W 1936 r. w Londynie odbył się konkurs na precyzję zorganizowany przez obserwatorium Kew-Teddington, w którym marka Omega pobiła światowy rekord – otrzymała aż 97,8 punktów na 100 możliwych. Wynik ten do tej pory pozostaje najwyższym rezultatem w całej historii konkursów precyzji, a jego osiągnięcie pozwoliło Omedze na reprezentowanie Szwajcarii na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 r.
Ogromnym sukcesem Omegi było także wypuszczenie do sprzedaży zegarka naręcznego o 30 mm kalibrze. Model został stworzony w 1938 r. przez Henriego Kneussa i w 1964 r. otrzymał aż 2/3 wszystkich oficjalnych certyfikatów przyznawanych wyrobom zegarmistrzowskim.
Osiągnięcia marki Omega w sporcie i… kosmosie
Mówiąc o historii Omegi nie należy zapominać, że jest to nie tylko marka zegarków, ale także swoista legenda. Według badań aż 70% ludzi wie, czym jest marka Omega i jakie wyroby wytwarza, co plasuje ją na czele najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek zegarmistrzowskich wszechczasów.
Do ugruntowania takiej pozycji w ludzkiej świadomości przyczyniły się nie tylko znakomite osiągnięcia Omegi w zakresie tworzenia coraz lepszych i bardziej precyzyjnych zegarków, ale także zakorzenienie jej produktów w kulturze, nauce i sporcie. Marka Omega jest obecnie uznawana za pioniera w dziedzinie sportowego pomiaru czasu – to właśnie ona od Olimpiady w Los Angeles, która odbyła się w 1932 r. odpowiada za pomiar czasu we wszystkich dyscyplinach olimpijskich.
W 1957 r. do sprzedaży trafił kultowy zegarek Omegi, model Speedmaster Professional. Jego inną, bardziej znaną nazwą jest po prostu Moon Watch, którą zawdzięcza swojemu udziałowi w amerykańskich wyprawach kosmicznych. Omega Speedmaster został także uznany przez NASA za oficjalny zegarek wszystkich misji kosmicznych.
Jako ciekawostkę warto dodać, że to właśnie ten kultowy czasomierz przyczynił się do uratowania załogi misji Apollo 13 przed katastrofą. Został on bowiem wykorzystany do odmierzania czasu wymaganego do uruchomienia rakiet pozwalających misji powrót na ziemię. Za tę zasługę marka Omega uhonorowana została nagrodą Snoopy Award, najwyższym odznaczeniem, jakie NASA przyznaje swoim partnerom.
Zegarki gwiazd i znanych osobistości
Oprócz ogromnych osiągnięć w dziedzinie przemysłu zegarmistrzowskiego, sportu i nauki, marka Omega posiada trwałe miejsce także w popkulturze. Zegarki marki pojawiają się m. in. we wszystkich filmach z serii przygód agenta Jamesa Bonda. Z dumą na nadgarstku nosiły je takie znane osobistości ze świata polityki, nauki i muzyki, jak John F. Kennedy, Albert Einstein, Elvis Presley, Louis Armstrong i wielu innych. Zegarki Omega doceniane są także przez kobiety i gwiazdy Hollywood. Ich ambasadorką od ponad 20 lat jest słynna modelka Cindy Crawford, a zegarek Omega można spotkać na nadgarstku m. in. aktorki Nicole Kidman oraz aktorów George’a Clooneya i Toma Hanksa.