🍁 Wygrawerujemy dedykację w 24h 🎁 WYPRZEDAŻE zegarków i biżuterii - Sprawdź oferty 🔥 Na wybrane produkty użyj kodu rabatowego JESIEN w koszyku 🍂
Zegarki automatyczne posiadają mechanizm wprawiany w ruch przez wahnik. Ruchy ramienia i nadgarstka poruszają wahnik, który z kolei nakręca sprężynę napędową. Nie jest konieczne zastosowanie żadnej baterii. Nienoszony zegarek automatyczny po wyczerpaniu rezerwy chodu zatrzyma się i będzie wymagał ponownego nastawienia i nakręcenia w celu jego uruchomienia. By uniknąć zatrzymania zegarka automatycznego podczas dłuższej przerwy w jego użytkowaniu, warto zastosować rotomat, czyli urządzenie, które odwzorowując ruch nadgarstka będzie wprawiać wahnik (automat) mechanizmu w ruch i spowoduje jego nakręcenie, a co za tym idzie ciągły, nieprzerwany chód.
Dokładność chodu zegarka automatycznego zależy od wykonania mechanizmu, jego pierwotnego ustawienia, a także sposobu użytkownika zegarka, z uwagi na te parametry może ona być różna pomiędzy poszczególnymi modelami, a nawet pojedynczymi egzemplarzami tego samego modelu.
Rezerwa chodu zegarków automatycznych zwykle wynosi ok. 40 godzin i osiągana jest pod dłuższym, intensywnym użytkowaniu. Modele wykorzystujące mechanizm automatyczny ETA Powermatic 80 posiadają dwukrotnie wydłużoną rezerwę chodu - aż do 80 godzin. Zegarek automatyczny przy lekkim użytkowaniu może być również dokręcany przy użyciu koronki, tak jak tradycyjny manualny zegarek mechaniczny. Warto pamiętać, iż zegarki automatyczne nie posiadają blokady koronki po całkowitym nakręceniu sprężyny - zastosowane w mechanizmie sprzęgięłko powoduje niezauważalne zaprzestanie dalszego nakręcania sprężyny naciągu przy jej maksymalnym napięciu.
Przyjęło się mówić, że zegarki automatyczne są zegarkami "z duszą" - jest coś w tym stwierdzeniu - noszenie zegarka mechanicznego daje odczucie noszenia na ręce przedmiotu wyjątkowego, którego mechanizm ciągle się porusza i żyje własnym życiem. Tego odczucia doznajemy zarówno patrząc na pracę płynnie przemieszczającego się sekundnika, obracającego się wahnika jak i wyraźnie słyszalną pracę balansu, któryh działa z wysoką częstotliwością, zwykle obracając się 28 800 razy w ciągu godziny.