Funkcje i pozostałe cechy zegarka
Model
Casio G-Shock Professional Rangeman GPS oferuje takie funkcje jak:
Alarm - zegarek z funkcją alarmu to bardzo praktyczny dodatek dla zapominalskich. Po ustawieniu funkcji alarmu, kiedy nadejdzie pożądana godzina włączy się dźwiękowy alarm, który można wyłączyć przy użyciu odpowiedniego przycisku.
Barometr - zegarek ze zintegrowanym barometrem pozwala na obserwację aktualnej wartości ciśnienia atmosferycznego na wyświetlaczu. Bardzo często zegarki z barometrem posiadają także funkcję umożliwiającą prognozowanie pogody na najbliższe godziny oraz wysokościomierz.
Bluetooth - wsparcie dla protokołu Bluetooth 4.0 umożliwa połączenie i synchronizację ze smartfonem. Dzięki temu zegarek wyświetla powiadomienia z telefonu - informuje o nowych wiadomościach, synchronizuje czas i datę oraz umożliwia łatwe odnalezienie telefonu przez naciśnięcie przycisku na zegarku.
Chronograf (stoper) - zegarek z funkcją chronografu jest to zegarek ze stoperem. W zależności od komplikacji mechanizmu, na tarczy (oprócz właściwych wskazówek czasu) występują skale i wskazówki odmierzające odczyty stopera (godziny, minuty, sekundy, dziesiętne sekund).
Datownik - datownik wskazuje użytkownikowi w sposób elektroniczny lub analogowy aktualną datę. Jeśli zegarek posiada wieczny datownik nigdy nie będzie trzeba korygować jego ustawień daty.
Fazy Księżyca - wskaźnik faz księżyca pozwala obserwować w przybliżeniu bieżący oraz przyszły stan zaciemnienia powierzchni księżyca.
GMT (druga strefa czasowa) - pierwsze zegarki z funkcją GMT były projektowane z myślą o pilotach, aby umożliwiać odczyt zarówno lokalnej strefy czasowej, jak i uniwersalnego czasu według strefy czasowej 0 (GMT), w niemieckich zegarkach często wstępuje także pod nazwą UTC. Zwykle przy pomocy dodatkowej wskazówki lub wyświetlacza możliwe jest określenie i odczytanie aktualnego czasu z innej strefy czasowej, drugi czas może być wskazywany w 24 lub 12-godzinnym formacie - zależnie od zastosowanego mechanizmu. W dzisiejszych czasach funkcja ta może okazać się szczególnie przydatna podczas podróży pomiędzy różnymi strefami czasowymi, gdy chcemy znać zarówno czas lokalny, jak i ten "domowy".
Kompas - funkcja kompasu wskazuje użytkownikowi aktualne położenie zegarka w odniesieniu do stron świata.
Odbiornik GPS - odbiornik GPS umożliwia ustalanie pozycji użytkownika i pomiar przebytego dystansu przy pomocy technologii GPS.
Odnajdywanie zagubionego telefonu - w momencie zgubienia telefonu, wystarczy nacisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk zegarka, aby ten uruchomił w smartfonie głośny alarm dźwiękowy. Funkcja działa w zasięgu technologii Bluetooth, pod warunkiem, że zegarek jest sparowany z telefonem.
Odporność na niskie temperatury - moduł pomiaru czasu jest zaprojektowany do bezawaryjnej pracy w bardzo niskich temperaturach (-10 lub -20 stopni Celsjusza zależnie od wersji zegarka).
Podświetlenie - zegarek z podświetlaną tarczą umożliwia łatwy odczyt godziny poprzez oświetlenie wskazań na tarczy dzięki niskonapięciowej diody.
Smart Access - ten innowacyjny system opracowany przez firmę CASIO umożliwia bardzo łatwe operowanie funkcjami za pomocą koronki elektronicznie sprzęgniętej z mechanizmem zegarka. Smart Access ułatwia dostęp do zaawansowanych funkcji takich jak: strefy czasowe, temperatura, chronograf, itd. (zależnie od konkretnego modelu zegarka).
Solar (zasilanie energią słoneczną) - funkcja solar umożliwia dodatkowe doładowanie baterii zegarka, dzięki padającym na niego promieniom słonecznym.
Sterowany sygnałem GPS - zegarki z tą funkcją posiadają wbudowany odbiornik sygnału GPS, który umożliwia szybką synchronizację aktualnego czasu w każdym miejscu na świecie. Synchronizacja czasu z satelitami GPS, w przeciwieństwie do sterowania falami radiowymi, działa na całym świecie, niezależnie od anten naziemnych. Dzięki temu zaraz po wyjściu z samolotu możesz ustawić aktualny czas. Należy pamiętać, że synchronizację czasu najlepiej wykonać po wyjściu z budynku, z uwagi na lepszą jakość sygnału GPS.
System antywstrząsowy G-SHOCK - opatentowany system antywstrząsowy G-SHOCK zabezpiecza mechanizm i podzespoły zegarka przed mocniejszymi uderzeniami i bardziej dynamicznymi wstrząsami.
Termometr - funkcja termometru pozwala na odczyt przybliżonej temperatury powietrza otoczenia.
Timer - timer jest funkcją odwrotną do stopera (chronografu) i umożliwia odliczanie zadanego czasu w tył. Po odliczeniu zadanego czasu, timer może uruchomić alarm dźwiękowy lub innego rodzaju (zależnie od modelu zegarka).
Wieczny kalendarz - wieczny kalendarz to cecha mechanizmu zegarka z datownikiem, która zapewnienia nieprzerwane wyznaczanie poprawnej daty. Jego zastosowanie rozwiązuje problem wskazywania nieprawidłowej daty przy zmianie miesiąca oraz roku. Większość wiecznych kalendarzy uwzględnia również korektę wskazania daty związaną z latami przestępnymi. Zegarki z wiecznym kalendarzem zwykle wskazują dzień miesiąca, dzień tygodnia oraz aktualny miesiąc, korekta wskazań po wymianie baterii lub wyczerpaniu baterii powinna być dokonywana zgodnie z instrukcją obsługi.
Wielofunkcyjny wyświetlacz - zależnie od modelu wielofunkcyjny wyświetlacz zegarka pozwala na przekazanie użytkownikowi informacji o aktualnej dacie, dniu tygodnia, czasami także o temperaturze, ciśnieniu atmosferycznym czy też wysokości nad poziomem morza.
Wskaźnik dnia tygodnia - znacznik dnia tygodnia wyświetla na tarczy zegarka aktualny dzień tygodnia zwykle w formie skrótu nazwy danego dnia tygodnia w języku angielskim.
Wskaźnik miesiąca - znacznik miesiąca wyświetla na tarczy zegarka aktualny miesiąc zwykle w formie skrótu nazwy danego miesiąca w języku angielskim.
Wskaźnik pływów morskich - wskazówka minutowa pokazuje rzeczywisty stan pływów w danym miejscu, a wskazówka godzinowa pokazuje tendencję do odpływu lub przypływu.
Wysokościomierz - amplituda - funkcja amplituda wysokościomierza umożliwia automatyczny pomiar różnicy wysokości na zadanym przez użytkownika odcinku, na podstawie wskazań wysokościomierza ciśnieniowego w zegarku.
Wysokościomierz - wysokościomierz wskazuje użytkownikowi aktualną wysokość nad poziomem morza, zwykle jest ona obliczana na podstawie zmian wartości ciśnienia atmosferycznego.