Koperta i mechanizm zegarka
Koperta zegarka
Casio PRW-3000-2BER wykonana została z
tworzywa sztucznego, jest w
okrągłym kształcie. Koperta wykonana z tworzywa sztucznego zapewnia bezpieczne użytkowanie zegarka, w każdych warunkach. Dodatkową zaletą jest bardzo niska waga zegarka. Dodatkowo do wykonania koperty użyto:
- Aluminium - aluminiowa koperta zegarka zapewnia bardzo niską wagę zegarka, a przy tym solidną ochronę mechanizmu.
Czasomierz
Casio PRW-3000-2BER został wyposażony w bardzo dokładny
mechanizm kwarcowy zasilany światłem (sztucznym i słonecznym), które poprzez ogniwo fotowoltaiczne na tarczy ładuje akumulator przechowujący
energię zasilającą wszystkie funkcje zegarka, który dzięki temu nie wymaga cyklicznej wymiany baterii . W mechanizmie kwarcowym kontrolowane elektronicznie drgania są przekazywane przez specjalnie wyprodukowany syntetyczny kryształ kwarcu. Dokładność drgań gwarantuje wysoką precyzję mechanizmów kwarcowych. Energia zasilająca mechanizm czerpana jest z baterii.
Funkcje i pozostałe cechy zegarka
Wśród funkcji zegarka
Casio PRW-3000-2BER można znaleźć:
Alarm - zegarek z funkcją alarmu to bardzo praktyczny dodatek dla zapominalskich. Po ustawieniu funkcji alarmu, kiedy nadejdzie pożądana godzina włączy się dźwiękowy alarm, który można wyłączyć przy użyciu odpowiedniego przycisku.
Barometr - zegarek ze zintegrowanym barometrem pozwala na obserwację aktualnej wartości ciśnienia atmosferycznego na wyświetlaczu. Bardzo często zegarki z barometrem posiadają także funkcję umożliwiającą prognozowanie pogody na najbliższe godziny oraz wysokościomierz.
Chronograf (stoper) - zegarek z funkcją chronografu jest to zegarek ze stoperem. W zależności od komplikacji mechanizmu, na tarczy (oprócz właściwych wskazówek czasu) występują skale i wskazówki odmierzające odczyty stopera (godziny, minuty, sekundy, dziesiętne sekund).
Datownik - datownik wskazuje użytkownikowi w sposób elektroniczny lub analogowy aktualną datę. Jeśli zegarek posiada wieczny datownik nigdy nie będzie trzeba korygować jego ustawień daty.
GMT (druga strefa czasowa) - pierwsze zegarki z funkcją GMT były projektowane z myślą o pilotach, aby umożliwiać odczyt zarówno lokalnej strefy czasowej, jak i uniwersalnego czasu według strefy czasowej 0 (GMT), w niemieckich zegarkach często wstępuje także pod nazwą UTC. Zwykle przy pomocy dodatkowej wskazówki lub wyświetlacza możliwe jest określenie i odczytanie aktualnego czasu z innej strefy czasowej, drugi czas może być wskazywany w 24 lub 12-godzinnym formacie - zależnie od zastosowanego mechanizmu. W dzisiejszych czasach funkcja ta może okazać się szczególnie przydatna podczas podróży pomiędzy różnymi strefami czasowymi, gdy chcemy znać zarówno czas lokalny, jak i ten "domowy".
Kompas - funkcja kompasu wskazuje użytkownikowi aktualne położenie zegarka w odniesieniu do stron świata.
Odporność na niskie temperatury - moduł pomiaru czasu jest zaprojektowany do bezawaryjnej pracy w bardzo niskich temperaturach (-10 lub -20 stopni Celsjusza zależnie od wersji zegarka).
Podświetlenie - zegarek z podświetlaną tarczą umożliwia łatwy odczyt godziny poprzez oświetlenie wskazań na tarczy dzięki niskonapięciowej diody.
Solar (zasilanie energią słoneczną) - funkcja solar umożliwia dodatkowe doładowanie baterii zegarka, dzięki padającym na niego promieniom słonecznym.
Sterowany falami radiowymi - zegarki z tą funkcją posiadają wbudowaną mikroantenę, dzięki której automatycznie ustawiają godzinę na podstawie emitowanego drogą radiową znacznika czasu. Funkcja ta jest bardzo wygodna, ze względu na fakt, że oszczędza konieczności korygowania czasu zegarka ze względu na ewentualne niedokładności mechanizmu czy zmiany czasu zimowego i letniego.
Termometr - funkcja termometru pozwala na odczyt przybliżonej temperatury powietrza otoczenia.
Timer - timer jest funkcją odwrotną do stopera (chronografu) i umożliwia odliczanie zadanego czasu w tył. Po odliczeniu zadanego czasu, timer może uruchomić alarm dźwiękowy lub innego rodzaju (zależnie od modelu zegarka).
Wieczny kalendarz - wieczny kalendarz to cecha mechanizmu zegarka z datownikiem, która zapewnienia nieprzerwane wyznaczanie poprawnej daty. Jego zastosowanie rozwiązuje problem wskazywania nieprawidłowej daty przy zmianie miesiąca oraz roku. Większość wiecznych kalendarzy uwzględnia również korektę wskazania daty związaną z latami przestępnymi. Zegarki z wiecznym kalendarzem zwykle wskazują dzień miesiąca, dzień tygodnia oraz aktualny miesiąc, korekta wskazań po wymianie baterii lub wyczerpaniu baterii powinna być dokonywana zgodnie z instrukcją obsługi.
Wielofunkcyjny wyświetlacz - zależnie od modelu wielofunkcyjny wyświetlacz zegarka pozwala na przekazanie użytkownikowi informacji o aktualnej dacie, dniu tygodnia, czasami także o temperaturze, ciśnieniu atmosferycznym czy też wysokości nad poziomem morza.
Wysokościomierz - amplituda - funkcja amplituda wysokościomierza umożliwia automatyczny pomiar różnicy wysokości na zadanym przez użytkownika odcinku, na podstawie wskazań wysokościomierza ciśnieniowego w zegarku.
Wysokościomierz - wysokościomierz wskazuje użytkownikowi aktualną wysokość nad poziomem morza, zwykle jest ona obliczana na podstawie zmian wartości ciśnienia atmosferycznego.